Warsztatlon – rozwój inicjatywy Jadłostacji

Jesteśmy dumni z ekipy, która wzięła udział w Warsztatlonie czyli zorganizowanym przez nas hackatonie inicjatyw miejskich. Grupa mieszkańców Rzeszowa wraz z zwycięstwem swojego projektu Jadłostacja zyskała wiele więcej – do dzisiaj prężnie współpracują, aby rozwijać ideę foodsharingu 😉

„Zupa nie powtórzyła się ani raz” – mówi z dumą Kasia. To w lutym 2017 pierwszy raz padło hasło „Zupa na Placu”. W ciągu kilku dni pojawił się gar, termos i pierwsza pachnąca pomidorowa. Zespół Jadłostacji pojechał na Plac, gdzie pojawiło się kilku bezdomnych. W pierwszych rozmowach dawało się wyczuć odrobinę nieufności, ale z tygodnia na tydzień przybywało osób potrzebujących.

W maju zespół Jadłostacji spotkał się w KWADRACIE, aby wspólnie podjąć pracę nad rozwojem swojego projektu w ramach Warsztatlonu, który miał na celu ulepszenie jakości życia w Rzeszowie. Pomysł spotkał się z ogromną przychylnością mieszkańców, co zaskutkowało zwycięstwem. „Gdy rozpoczynaliśmy Warsztatlon, wiedzieliśmy tylko tyle, że chcemy rozszerzyć naszą działalność. Po dobie pracy, wiele rzeczy stało się jasne – chcemy robić w Rzeszowie foodsharing czyli smartfood. Chcemy odbierać jedzenie od osób prywatnych i instytucji. Nie ma sensu wyrzucanie go na śmietnik. Ma sens przekazanie go dalej, dla tych którzy go potrzebują” – wspomina zespół.

Dzięki inicjatywie Warsztatlonu, ekipa zarejestrowała Stowarzyszenie Zupełne Dobro, które zaskakuje swoimi działaniami. Czerwcowe zupy to już pokaźne wydarzenia –  co poniedziałek na Placu Ofiar Getta o godzinie 19.00  spotyka się około 40-60 osób. Spotkania to nie tylko posiłki, to również rozmowy i integracja społeczeństwa. Kolejnym sukcesem zespołu jest otwarcie pierwszej lodówki foodsharingowej w Rzeszowie, podczas wydarzenia RzeszówNIEmarnuje! Lodówka, która stanie w Pub Kultura ma na celu przekazywanie nadwyżek żywności. Każdy może przynieść i włożyć do niej jedzenie, którego z różnych względów nie wykorzysta.

Następnym krokiem w działalności jest stworzenie miejsca, gdzie będzie można przygotowywać posiłki. Miejsca spotkań tych, którzy mogą za niego zapłacić, i tych, którzy ich potrzebują. Przestrzeń rozwoju ludzi bezdomnych, gdzie mogą znaleźć pracę, z której będą korzystać inni. Po prostu – Jadłostację!

Mocno Wam kibicujemy!

Kamila Cieszyńska
Event manager

Categories: #rzeszow, Inspiration